• 02125901500
  • info@temizteknoloji.com

KURUMSALHİZMETLERİMİZ

Hakkımızda

Akıllı telefon ürünleri yaklaşık iki senelik bir optimum kullanıma ömrüne sahip cihazlar best toothbrush 2018 scholarship essay writing service olarak bilinmekte. Kullanıcılar bu cihazları kısa süreler içinde değiştirip eskilerini çöpe attıklarında, her seferinde hızla artan bir çevre felaketine doğru ilerliyoruz. Bir akıllı telefonun üretimi için büyük miktarlarda değerli maden kullanılması gerekiyor. Bu da tek bir cihaz üretiminde oluşan karbon emisyonlarının yüzde 85-95 kadarına yol açan başlıca etken. Ayrıca halen dünya çapında üretilen tüm akıllı telefonların sadece yüzde 1’inin geri dönüşümden geçiyor olması da, yarattıkları tehlikeyi artıran bir başka etken.

 

2017’de sunulan bir Birleşmiş Milletler raporu, elektronik atıklarını dünyanın en ciddi risklerinden biri ilan etmişti. Geri dönüşü sürecine girmeden çöpe atılan atık elektronik cihazlar, insan ve çevre sağlığına büyük zarar verme potansiyeline sahip. Rapora göre 2016 yılında 44,7 milyon ton elektronik atık (e-atık) oluşmuş. Bu rakam 2014’deki miktara göre 3,3 milyon ton, yani yüzde 8 daha fazla.Uzmanlar 2021 yılında e-atık miktarının 52,2 milyon tona yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Tüm bu atık elektronik cihazların sadece yüzde 20 kadarı geri dönüştürülebilmiş durumda. Yani 4 bin best toothbrush 2018 scholarship essay writing service 500 adet Eyfel Kulesi büyüklüğünde bir elektronik yığınının sadece beşte birini, tekrar küresel üretime sokacak şekilde işleyebiliyoruz. Halbuki yapılan araştırmalar geri dönüşümsürecine giren elektroniklerden elde edilen değerli malzemelerin, neredeyse sıfırdan maden çıkartmak kadar karlı olabileceğine işaret etmekte.

Elektronik cihazlar plastik ve cam gibi öğelerin dışında, devre ve anakart üretiminde kullanılan birçok değerli maden barındırmakta. Tek bir akıllı telefondan pek fazla değerli madde elde edilemiyor. Fakat dünya çapında her sene 1,7 milyar akıllı telefon satılmakta. Bunların sadece 1 milyon adeti geri dönüşüme sokulunca yıllık 34 kilogram altın, yaklaşık 16 ton bakır ve 350 kilogram kadar gümüş elde edilebilmekte.

Şimdiye kadar bu rakamları elde etmenin gerçekten de karlı olup olmadığına kimse pek emin olamıyordu. American Chemical Society (Amerikan Kimya Derneği) tarafından sunulan bir rapor ise bu durumu kesinliğe kavuşturmakta. ‘Environmental Science & Technology’ jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makalede, atık elektronik madenciliğinin (urban mining) günümüzde geleneksel madencilikten daha verimli hale gelmeye başladığı anlatılmakta. Çin, Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi ve Avusturalya, Sydney’deki Macquarie Üniversitesi’nden ortak bir ekibin yaptığı çalışmada, Çin’deki sekiz geri dönüşüm firmasının operasyonları incelenmiş.

Bu firmaların geri dönüştürülmüş TV setlerinden elde ettikleri altın ve bakır miktarları, geri dönüşüm araç ve ilşlem masrafları, hükümetin bu konudaki teşvikleri ve sübvansiyonları, elde edilen metallerin satışından elde edilen gelirler gibi birçok faktör hesaplamaya katılmış. Ardından araştırmacılar maliyetleri ve gelirleri geleneksel madencilik maliyetleri ve gelirleri ile karşılaştırmışlar. Atık elektronik madenciliğinin ideal

You’ve got a great idea it’s a book that you’re writing it’s some idea or research that was unique. So you think you’ve got a great idea but then you realise that of finding a composition writing service to have it done the costs may be prohibitive. Well do not panic! There are still lots of choices available to you. You can find a fantastic deal of info online and be sure that you get write essays for money the best offer possible and at the ideal price.

koşullarda, geleneksel madencilikten 13 kat daha ucuza geldiği saptanmış. Her ülke e-atık geri dönüşümü alanında Çin gibi yüksek teşvikler sunmuyor. Fakat bu rapor en azından önemli bir trendin başlangıcı olarak görev yapabilir.